Vědci odhalili tajemství schizofrenie

Vědci odhalili tajemství schizofrenie - anotační foto

FOTO: Pixmac

15. září 2014, 10:08 (Aktualizováno 15.09.)
MB, EuroZprávy.cz

St. Louis - Nový výzkum naznačuje, že schizofrenie ve skutečnosti není jedna nemoc, ale zahrnuje celkem osm různých mentálních onemocnění. Každé z nich je způsobeno změnami v odlišné skupině genů a vede k různým příznakům. Informuje server USA Today.

Výzkum by mohl vědcům v budoucnu pomoci vyvinout nové, lepší metody pro diagnózu a léčbu schizofrenie. Toto onemocnění, pokud není léčeno, může mít na jedince devastující důsledky, připomíná C. Robert Cloninger, člen výzkumného týmu.

"Otevíráme zcela novou éru v psychiatrických diagnózách," uvádí profesor psychiatrie a genetiky z Washingtonovy university medicíny v St. Louis. Podle Cloningera se objevuje perspektiva přesnějších, personalizovaných diagnóz a léčby příčin problému, nikoliv pouze potlačování symptomů.

Vědci zjistili, že za jednotlivé příznaky schizofrenie jsou odpovědné různé skupiny genů. Některé se projevují chaotickou řečí, pověstným "blábolením", jiné naopak způsobují, že pacient slyší neexistující hlasy.

Rovněž bylo potvrzeno, že schizofrenie je především genetickou nemocí. Výzkum totiž porovnal DNA 4200 schizofreniků se vzorky 3800 zdravých lidí. Zatímco u běžného člověka hrozí pouze 1% riziko rozvoje schizofrenie, u lidí se specifickou genovou výbavou to je až 95%.


Svět

Nálety na Halab? Barbarské operace ruské armády, shodli se Obama a Merkelová

Nálety na Halab? Barbarské operace ruské armády, shodli se Obama a Merkelová - anotační obrázek

30.09.2016 08:26

Washington - Americký prezident Barack Obama během včerejšího telefonického rozhovoru s německou kancléřkou Angelou Merkelovou probíral situaci v Sýrii. Oba státníci odsoudili ruské a syrské nálety na povstalecké čtvrti v Halabu.

Agresivita mezi uprchlíky? Nic takového jsem neviděl, říká Čech, který pomáhal na ostrově Lesbos

Agresivita mezi uprchlíky? Nic takového jsem neviděl, říká Čech, který pomáhal na ostrově Lesbos - anotační obrázek

30.09.2016 08:23

Praha – Před několika dny uprchlíci na řeckém ostrově Lesbos zapálili tábor Moria, polovina ho lehla popelem. Podle médií v zařízení propukly šarvátky poté, co se rozšířila fáma, že řecká policie bude hromadně vracet uprchlíky do Turecka. O situaci na místě promluvil také advokát a odborník na cizinecké a migrační právo David Netušil, který na místě v srpnu pomáhal migrantům, kteří se snaží získat azyl v Evropské unii.

Trump vytáhl skandální aféru Lewinská. Může se mu to vymstít

Trump vytáhl skandální aféru Lewinská. Může se mu to vymstít - anotační obrázek

30.09.2016 08:14

New York - Republikánský kandidát na prezidenta USA Donald Trump voličům připomněl mravní selhání exprezidenta Billa Clintona. Podle analytiků se to ale realitnímu magnátovi může vymstít.

Rijád opět varoval před americkým zákonem: Dopady pocítí všechny země

Rijád opět varoval před americkým zákonem: Dopady pocítí všechny země - anotační obrázek

30.09.2016 08:09

Rijád - Saúdská Arábie se znovu ohradila proti novému americkému zákonu, který umožní pozůstalým po obětech útoků z 11. září 2001 žalovat vládu v Rijádu.

Další zprávy ze Světa »


Vyhledávání

Kategorie