Vědci odhalili tajemství schizofrenie

Vědci odhalili tajemství schizofrenie - anotační foto

FOTO: Pixmac

15. září 2014, 10:08 (Aktualizováno 15.09.)
MB, EuroZprávy.cz

St. Louis - Nový výzkum naznačuje, že schizofrenie ve skutečnosti není jedna nemoc, ale zahrnuje celkem osm různých mentálních onemocnění. Každé z nich je způsobeno změnami v odlišné skupině genů a vede k různým příznakům. Informuje server USA Today.

Výzkum by mohl vědcům v budoucnu pomoci vyvinout nové, lepší metody pro diagnózu a léčbu schizofrenie. Toto onemocnění, pokud není léčeno, může mít na jedince devastující důsledky, připomíná C. Robert Cloninger, člen výzkumného týmu.

"Otevíráme zcela novou éru v psychiatrických diagnózách," uvádí profesor psychiatrie a genetiky z Washingtonovy university medicíny v St. Louis. Podle Cloningera se objevuje perspektiva přesnějších, personalizovaných diagnóz a léčby příčin problému, nikoliv pouze potlačování symptomů.

Vědci zjistili, že za jednotlivé příznaky schizofrenie jsou odpovědné různé skupiny genů. Některé se projevují chaotickou řečí, pověstným "blábolením", jiné naopak způsobují, že pacient slyší neexistující hlasy.

Rovněž bylo potvrzeno, že schizofrenie je především genetickou nemocí. Výzkum totiž porovnal DNA 4200 schizofreniků se vzorky 3800 zdravých lidí. Zatímco u běžného člověka hrozí pouze 1% riziko rozvoje schizofrenie, u lidí se specifickou genovou výbavou to je až 95%.


Svět

Střelec lákal na místo, kde vraždil, i spolužáky. Chtěl je taky zabít

Střelec lákal na místo, kde vraždil, i spolužáky. Chtěl je taky zabít - anotační obrázek

24.07.2016 12:32

Mnichov - Dva dny po řádění šíleného střelce Aliho Davida Sonbolyho, po němž zůstalo devět mrtvých, vyplouvají na povrch nové děsivé detaily o krvavém útoku. Vypadá to, že se mladík chtěl mstít za ústrky a šikanu.

Merkelová v koncích? Útoky jí pořádně zatopí, Německo se mění

Merkelová v koncích? Útoky jí pořádně zatopí, Německo se mění - anotační obrázek

24.07.2016 12:12

Berlín – Německo se během jediného týdne stalo terčem dvou útoků – nejprve v pondělí ve vlaku do Würzburgu, poté v pátek v Mnichově. V rámci jednoho týdne navíc došlo v Evropě k útokům třem – týden před střelbou v Mnichově najel muž nákladním vozidlem do davu lidí ve francouzském Nice. Analýza společnosti Stratfor vaurje, že se tento fakt odrazí v politice země.

První dopady protiteroristických opatření: Turisté čekají hodiny na trajekt přes La Manche

První dopady protiteroristických opatření: Turisté čekají hodiny na trajekt přes La Manche - anotační obrázek

24.07.2016 11:56

Londýn - I více než 14 hodin museli čekat v nočních frontách v Doveru britští řidiči, kteří chtěli vyrazit na dovolenou na kontinent.

Při náletech v Halabu byly zasaženy čtyři nemocnice, zahynulo novorozeně

Při náletech v Halabu byly zasaženy čtyři nemocnice, zahynulo novorozeně - anotační obrázek

24.07.2016 11:15

Damašek - Při náletech v severosyrském Halabu byly za posledních 24 hodin zasaženy čtyři polní nemocnice a také krevní banka.

Další zprávy ze Světa »


Vyhledávání

Kategorie