Vědci odhalili tajemství schizofrenie

Vědci odhalili tajemství schizofrenie - anotační foto

FOTO: Pixmac

15. září 2014, 10:08 (Aktualizováno 15.09.)
MB, EuroZprávy.cz

St. Louis - Nový výzkum naznačuje, že schizofrenie ve skutečnosti není jedna nemoc, ale zahrnuje celkem osm různých mentálních onemocnění. Každé z nich je způsobeno změnami v odlišné skupině genů a vede k různým příznakům. Informuje server USA Today.

Výzkum by mohl vědcům v budoucnu pomoci vyvinout nové, lepší metody pro diagnózu a léčbu schizofrenie. Toto onemocnění, pokud není léčeno, může mít na jedince devastující důsledky, připomíná C. Robert Cloninger, člen výzkumného týmu.

"Otevíráme zcela novou éru v psychiatrických diagnózách," uvádí profesor psychiatrie a genetiky z Washingtonovy university medicíny v St. Louis. Podle Cloningera se objevuje perspektiva přesnějších, personalizovaných diagnóz a léčby příčin problému, nikoliv pouze potlačování symptomů.

Vědci zjistili, že za jednotlivé příznaky schizofrenie jsou odpovědné různé skupiny genů. Některé se projevují chaotickou řečí, pověstným "blábolením", jiné naopak způsobují, že pacient slyší neexistující hlasy.

Rovněž bylo potvrzeno, že schizofrenie je především genetickou nemocí. Výzkum totiž porovnal DNA 4200 schizofreniků se vzorky 3800 zdravých lidí. Zatímco u běžného člověka hrozí pouze 1% riziko rozvoje schizofrenie, u lidí se specifickou genovou výbavou to je až 95%.


Svět

Rusko pochválilo Itálii za boj proti sankcím

Rusko pochválilo Itálii za boj proti sankcím - anotační obrázek

21.10.2016 19:52

Verona (Itálie) - Ruský velvyslanec v Itálii Sergej Razov dnes pochválil Řím. Líbí se mu jeho boj proti sankcím.

Úřady začnou v pondělí vyklízet tábor v Calais

Úřady začnou v pondělí vyklízet tábor v Calais - anotační obrázek

21.10.2016 19:43

Paříž - Evakuace rozsáhlého uprchlického tábora v Calais na severu Francie začne v pondělí. Podle agentury AFP to dnes oznámily francouzské úřady.

Jednání o dohodě CETA podle kanadské ministryně zkrachovala

Jednání o dohodě CETA podle kanadské ministryně zkrachovala - anotační obrázek

21.10.2016 18:59

Brusel - Jednání mezi Kanadou, Evropskou unií a belgickým regionem Valonsko o dohodě o volném obchodu (CETA) mezi Evropskou unií a Kanadou skončila krachem.

Je to hloupost. Moskva popřela, že jí Egypt předal francouzské lodě Mistral

Je to hloupost. Moskva popřela, že jí Egypt předal francouzské lodě Mistral - anotační obrázek

21.10.2016 18:55

Varšava/Moskva - Jako "hloupost" dnes Moskva označila tvrzení polského ministra obrany, který tvrdí že Egypt za jeden dolar prodal Rusku francouzské lodi třídy Mistral.

Další zprávy ze Světa »


Vyhledávání

Kategorie