Vědci odhalili tajemství schizofrenie

Vědci odhalili tajemství schizofrenie - anotační foto

FOTO: Pixmac

15. září 2014, 10:08 (Aktualizováno 15.09.)
MB, EuroZprávy.cz

St. Louis - Nový výzkum naznačuje, že schizofrenie ve skutečnosti není jedna nemoc, ale zahrnuje celkem osm různých mentálních onemocnění. Každé z nich je způsobeno změnami v odlišné skupině genů a vede k různým příznakům. Informuje server USA Today.

Výzkum by mohl vědcům v budoucnu pomoci vyvinout nové, lepší metody pro diagnózu a léčbu schizofrenie. Toto onemocnění, pokud není léčeno, může mít na jedince devastující důsledky, připomíná C. Robert Cloninger, člen výzkumného týmu.

"Otevíráme zcela novou éru v psychiatrických diagnózách," uvádí profesor psychiatrie a genetiky z Washingtonovy university medicíny v St. Louis. Podle Cloningera se objevuje perspektiva přesnějších, personalizovaných diagnóz a léčby příčin problému, nikoliv pouze potlačování symptomů.

Vědci zjistili, že za jednotlivé příznaky schizofrenie jsou odpovědné různé skupiny genů. Některé se projevují chaotickou řečí, pověstným "blábolením", jiné naopak způsobují, že pacient slyší neexistující hlasy.

Rovněž bylo potvrzeno, že schizofrenie je především genetickou nemocí. Výzkum totiž porovnal DNA 4200 schizofreniků se vzorky 3800 zdravých lidí. Zatímco u běžného člověka hrozí pouze 1% riziko rozvoje schizofrenie, u lidí se specifickou genovou výbavou to je až 95%.


Svět

Němci se snaží ovládnout celou EU? Chystá se mocenský převrat, zní z Bruselu

Němci se snaží ovládnout celou EU? Chystá se mocenský převrat, zní z Bruselu - anotační obrázek

25.05.2016 16:39

Brusel – Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz se podle některých kritiků pokouší převzít kontrolu nad klíčovými posty v rámci Evropské unie. Schulz totiž plánuje přeobsazní některých hlavních postů, do kterých chce dosadit lidi ze své administrativy. Ozvaly se však už hlasy, podle kterých by tak zpolitizoval byrokratický proces obsazování pozic.

Gorbačov promluvil o situaci v Rusku: Další krok je na Putinovi. Co musí podle něj udělat?

Gorbačov promluvil o situaci v Rusku: Další krok je na Putinovi. Co musí podle něj udělat? - anotační obrázek

25.05.2016 16:31

Moskva – Ruský prezident Vladimír Putin patří mezi osobnosti, které rozdělují celý svět – jedna část ho miluje, druhá ho nenávidí. Jak nyní informuje americký deník TIME, Michail Gorbačov, bývalý ruský prezident a držitel Nobelovy ceny za mír, ve své nové knize s názvem „Nové Rusko“ zkoumá současnou politickou situaci v Rusku.

Soud zprostil obžaloby z podvodu Babišova bratra Alexandra

Soud zprostil obžaloby z podvodu Babišova bratra Alexandra - anotační obrázek

25.05.2016 16:29

Praha – Alexander Babiš, bratr českého ministra financí Andreje Babiše, byl dnes zproštěn obžaloby z pětimilionového podvodu. Rozhodl o tom dnes bratislavský okresní soud.

Porošenko udělil Savčenkové řád Zlaté hvězdy: Dostaneme zpět Krym a Donbas

Porošenko udělil Savčenkové řád Zlaté hvězdy: Dostaneme zpět Krym a Donbas - anotační obrázek

25.05.2016 16:28

Kyjev - Ukrajinský prezident Petro Porošenko po osvobození letkyně Nadiji Savčenkové věří, že se Kyjevu podaří získat zpět také Donbas a Krym.

Další zprávy ze Světa »


Vyhledávání

Kategorie