Vědci odhalili tajemství schizofrenie

Vědci odhalili tajemství schizofrenie - anotační foto

FOTO: Pixmac

15. září 2014, 10:08 (Aktualizováno 15.09.)
MB, EuroZprávy.cz

St. Louis - Nový výzkum naznačuje, že schizofrenie ve skutečnosti není jedna nemoc, ale zahrnuje celkem osm různých mentálních onemocnění. Každé z nich je způsobeno změnami v odlišné skupině genů a vede k různým příznakům. Informuje server USA Today.

Výzkum by mohl vědcům v budoucnu pomoci vyvinout nové, lepší metody pro diagnózu a léčbu schizofrenie. Toto onemocnění, pokud není léčeno, může mít na jedince devastující důsledky, připomíná C. Robert Cloninger, člen výzkumného týmu.

"Otevíráme zcela novou éru v psychiatrických diagnózách," uvádí profesor psychiatrie a genetiky z Washingtonovy university medicíny v St. Louis. Podle Cloningera se objevuje perspektiva přesnějších, personalizovaných diagnóz a léčby příčin problému, nikoliv pouze potlačování symptomů.

Vědci zjistili, že za jednotlivé příznaky schizofrenie jsou odpovědné různé skupiny genů. Některé se projevují chaotickou řečí, pověstným "blábolením", jiné naopak způsobují, že pacient slyší neexistující hlasy.

Rovněž bylo potvrzeno, že schizofrenie je především genetickou nemocí. Výzkum totiž porovnal DNA 4200 schizofreniků se vzorky 3800 zdravých lidí. Zatímco u běžného člověka hrozí pouze 1% riziko rozvoje schizofrenie, u lidí se specifickou genovou výbavou to je až 95%.


Svět

Sobotka jednal s Tuskem: Je třeba změnit fungování celé EU, personální bitvy nejsou na místě

Sobotka jednal s Tuskem: Je třeba změnit fungování celé EU, personální bitvy nejsou na místě - anotační obrázek

28.06.2016 13:16

Brusel - Fungování celé Evropské unie a Evropské komise je potřeba změnit. V tuto chvíli by bylo nešťastné pouštět se do nějakých personálních bitev. Po setkání s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem to dnes v Brusel řekl premiér Bohuslav Sobotka. Reagoval tak na slova ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, který v neděli poznamenal, že podle něj není po referendu o setrvání Británie v EU šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker mužem na svém místě.

Putin a Erdogan projednají normalizaci vztahů. Vrátí se Rusové na turecké pláže?

Putin a Erdogan projednají normalizaci vztahů. Vrátí se Rusové na turecké pláže?  - anotační obrázek

28.06.2016 13:08

Moskva - Prezidenti Ruska a Turecka budou spolu ve středu telefonicky hovořit, a to na návrh Kremlu. Vztahy Moskvy s Ankarou loni v listopadu prudce zhoršil inicident, při němž byla nad Tureckem sestřelena ruská stíhačka.

Zkrocení Donalda Trumpa? Republikáni vyhráli, Trump se krotí, varuje CNN

Zkrocení Donalda Trumpa? Republikáni vyhráli, Trump se krotí, varuje CNN - anotační obrázek

28.06.2016 13:00

Washington – Donald Trump, pravděpodobný republikánský kandidát na prezidenta Spojených států, proslul zejména svými ostrými výroky a nekompromisním přístupem vůči imigraci a islámu. To by se ale podle zpravodajského serveru CNN mohlo do budoucna změnit.

Farage řádil v europarlamentu: Před lety jste se mi smáli, teď se nesmějete. EU nefunguje

Farage řádil v europarlamentu: Před lety jste se mi smáli, teď se nesmějete. EU nefunguje - anotační obrázek

28.06.2016 12:52

Brusel - Na dnešní mimořádné schůzi Evropského parlamentu vystoupil také lídr protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage. Podle jeho slov Británie nebude jedinou zemí, která vystoupí z Evropské unie.

Další zprávy ze Světa »


Vyhledávání

Kategorie